Betongreparationer i garage med p-däck

Betongreparationer och tätskiktsbyte på p-däck.

Betongreparationerna i bostadsrättsföreningens garage på Vendelsö har nu varit igång sedan i juni. Under sommaren har invändig renovering samt anläggningsarbeten som betongreparationer och tätskiktsbyte på p-däcket utförts.

 

Det var i början av juni som vi inom Allblästrings affärsområde Anläggning startade upp etableringen i garaget för bland annat  betongreparationer, på en av Riksbyggens bostadsrättsföreningar i Haninge.

Nu har vi ställt några frågor om betongreparationerna och hur det går med projektet till ansvarig platschef Thomas Lindholm som även är Teknisk specialist.

 

Hur går det med alla betongreparationer, asfaltering och övrigt i arbetet med parkeringsdäcket och garaget?

– Det har gått bra på Vendelsö under sommaren. Vi ligger faktiskt till och med lite före tidsplanen vilket är bra jobbat med tanke på semestrar. Så detta projekt känns mycket bra!

 

Thomas berättar vidare för oss,

– De arbeten som vi utfört under sommaren i projektet är bland annat betongreparationer och tätskiktsbyte på p-däcket. Även vattenfräsning av 1,2 meter på ytterväggarnas nedre del i garagedelen och vattenbilning av pelarna i samma höjd. De ska gjutas nästa vecka och därefter kommer vi även att gjuta på 50 mm. extra.

I garaget som är invändigt med ett p-däck på ovanplanet finns också en hel del mindre betongreparationer som har utförts. Alla är nästan klara då vi bara har några småreparationer kvar att göra.

 

Han lägger till,

– Hela anläggningen har även tvättats och impregnerats, både in- och utvändigt. Ny asfalt ska läggas inne i garaget och har under sensommaren redan lagts uppe på parkeringsdäcket. Garagedelen kommer dessutom målas invändigt framöver.

Och nu är parkeringsdäcket på överytan nästan klar, förutom skyltarna med parkeringsnummer som ska levereras under veckan och därefter kommer dessa monteras.

 

– I parkeringsgaraget är alla formar i stort sett klara då vi ska gjuta där i mitten på nästa vecka. Sedan återstår asfaltering och målningsarbeten inklusive linjemålning för parkeringsrutorna i den invändiga delen, fortsätter Thomas. 

 

Hur många personer har varit aktiva i projektet?

– Det har varit många duktiga inblandade i projektet. Vi har haft två olika inhyrda företag som hjälpt oss med totalt fem mycket kunniga personer, varav två från det ena bolaget och tre från det andra.

Sedan hade vi även en schaktentreprenör på plats vid uppstarten. Därefter lejde vi också ett par elektriker som arbetade med att först demontera el- installationen och sedan återmontera den.

 

Thomas avslutar med att berätta för oss att hela projektet är planerat att slutföras och vara helt färdigställt till senast slutet av oktober 2021.

 

 

FAKTA OM DETTA GARAGE- OCH P-DÄCKPROJEKTET

Beställare: Riksbyggens bostadsrättsförening BRF Lerduvan.

Adress:  Kulfångsgatan 2–6, Vendelsö, Haninge.

Projektperiod: Början juni–Slutet av oktober.

 

Garage och p-däckprojekt - Allblästring

 

Platschef Thomas Lindholm förflyttade bilen till garaget i Haninge

Platschef Thomas Lindholm förflyttade i  somras både kontoret och bilen 🙂 till garaget i Haninge!

Har du frågor om betongreparationer och renoveringen i garaget i Haninge? Kontakta Thomas!

Thomas Lindholm, Platschef/Teknisk specialist
Thomas Lindholm
Platschef/Teknisk specialist

E-post thomas.lindholm@allblastring.se
Mobil 070-771 22 13
Växel 08-771 73 44

 

 

 

Om Riksbyggen

Riksbyggen är ett kooperativt företag som utvecklar attraktiva boendemiljöer. De är också en av Sveriges största fastighetsförvaltare med bostadsrättsföreningar, företag och offentliga fastighetsägare som kunder.

Riksbyggen – Rum för hela livet

  • Riksbyggen har 300 kontor och verksamhet på mer än 430 orter över hela landet.
  • Sammantaget förvaltar de över 200 000 bostadsrätter i över 4 300 bostadsrättsföreningar, varav drygt 1 700 är andelsägande föreningar.
  • De förvaltar mer än 100 000 hyreslägenheter runt om i Sverige.
  • Riksbyggen har även ett stort antal kommersiella och offentliga fastighetsägare som kunder.
  • De har cirka 20 000 förtroendevalda och nära 3 000 anställda (2020 års siffror).

Läs mer om Riksbyggen på deras webbsida, klicka här!
Ännu mer hittar du på Wikipedia!

 

 

Om bostadsrättsföreningen BRF Lerduvan

Riksbyggen BRF Lerduvan är en äkta bostadsrättsförening med 150 lägenheter i Haninge. Föreningen bildades år 1989.

>> Läs mer om BRF Lerduvan här!

 

 

Läs tidigare blogginlägg ”Affärsområdet Anläggning etablerar i garage” om uppstarten av detta projekt!

Affärsområdet Anläggning etablerar i garage

 

 

Renovering av garage och parkeringshus

Så här kan vi stötta dig i er renovering av garage, parkeringshus och p-däck. Läs mer på Allblästrings webbsida!

Renovering av garage och parkeringshus

 

 

Följ renoveringsarbetet av garaget i Vendelsö, se foton nedan:

Allblästring renoverar P-däck.

Renoverat P-däck med ny asfalt och nymålade parkeringsrutor.

Renoverat P-däck med ny asfalt och nymålade parkeringsrutor.

Betongreparation och renovering i garage.

Betongreparation och renovering i garage.

 

Har du frågor om vad affärsområdet Anläggning kan stötta er med gällande anläggningsarbeten och betongreparationer?

Välkommen att höra av dig med dina funderingar till Niaz.

Niaz Mirza, Arbetschef
Niaz Mirza
Arbetschef

E-post niaz.mirza@allblastring.se
Tel 08-771 73 44
Mobil 070-771 22 00

Beställning & frågor

Har du hittat något du vill beställa, eller har du frågor om våra tjänster, priser eller liknande? Mejla oss på info@allblastring.se eller klicka på knappen nedan för att komma till vårt kontaktformulär. Du kan även ringa oss på 070-615 16 20 (kontoren i Härnösand och Gävle) eller 08-771 73 44 (Stockholm).

Kontakta oss